بسم الله الرحمن الرحیم
اعلامیه محور مردم افغانستان در پیوند به دهم محرم – عاشورا
ملت مسلمان و متدین افغانستان افتخاردارد که در امور دینی و پاسداری از آیین مقدس اسلام و پاسداشت ارزش‌های والای اسلامی شان، از تساهل و مسامحه، صلابت و آگهی برخوردار هستند. روز عاشورا یکی از روز های مبارک و دینی مردم ماست. این آیین به منظور بازخوانی و بازگشت به عدالت، آزادی و تجدید میثاق به رسم و راهِ امام الشهدا، حسین “ع ” و یارانش است می‌تواند رویکرد همگرایی و همدلی مردم عزیز کشور ما تلقی شود.
بزرگداشت از روز آزادی و روز نه گفتن به استبداد و آیین آزادمنش امام حسین ع، ملت و مردم مارا نیز در امر پاسداری از حق و نفی کردن باطل مدد می‌رساند. پاسداری از این روز رسالت دینی و تاریخی ماست تا دیگر استبداد و خودکامگی و باطل سکو نداشته باشد. چنانچه در سال ۶۱ هجری قمری حادثه عدالت‌خواهی و شهادت امام الشهدا و نوادگان پیامبر”ص” با یاران و خانواده‌اش رخ داد. این رویداد برای پاسداری از دین و عدالت اتفاق افتاد و درس عدالت‌خواهی و حق‌خواهی را برای مان به میراث گذاشت. در واقع حسین “ع ” به شهادت رسید تا صراط آزادی و عدالت و ایمان جاویدانه بماند.
محورمردم افغانستان پاسداری این روز را امر مبارک و ستوده می‌داند و خواهان است که پاسداشت چنین روزهای مبارکی، سبب همگرایی مذهبی و اتحاد مردم کشور گردد. هر چند شکرانگی و معرفت مذهبی رایج دراین کشور باید گفت که ملت ما در چنین روزهایی در کنار هم‌اند و از الگوها و مراسم دینی خود با جان ودل تجلیل می‌کنند از روحیه بالای همبستگی و همدلی برخورداراند با وجود آن انتظار ما این است که همه با هم دست به دست داده مانع رخنه و خون آشامی دشمنان اسلام در مراسم مبارک مذهبی و دینی‌مان شویم.
دراینجا لازم است تذکر کنیم که دشمنان این خاک و سهل‌انگاری دولت در امر تأمین امنیت سبب شده تا بسیاری از تکایا و مکان‌های مذهبی مردم عزیزمان، مورد حمله دشمنان دین و انسانیت قرار گیرد. با تأسف دولت افغانستان دراین زمینه، به وظایف خود عمل نکرد و مسوولیت خود را در قبال تأمین امنیت مردم، انجام نداد. چنانچه؛ ما شاهد شهادت و زخمی‌شدن بسیاری از زنان، کودکان و مردان این سرزمین در زمان ادای نماز و مراسم مذهبی‌شان بودیم. حادثه‌های ضد دینی و نابخشودنی ترروریستی پسین که از مردم و شهروندان‌مان در زمان برگزاری نماز و در مکان‌های مذهبی صورت گرفت، ثابت کرد که دشمنان دین مردم افغانستان در پی نفاق افگنی و تفریقه‌های مذهبی میان مردم ما هستند و باورمند به دین مقدس اسلام نیستند.
در واقع اونها با عمل ضد دینی و انسانی‌شان درپی، ایجاد واگرایی مذهبی هستند. امریکه به لطف و مرحمت پروردگار با درایت و بیداری ملت با هم برادر و مسلمان افغانستان( شیعه، سنی) مهار خواهد شد.
محور مردم افغانستان در اندوه شهدای حادثه‌های پسین خویشتن را شریک می‌داند و خواهان رسیدگی به این حادثات از نشانی دولت و نهادهای امنیتی است. حادثه باقرالعلوم، حادثه امام الزمان، حادثه حسینیه قلع فتح الله، تکان دهنده است. ما از ارگان‌های امنیتی می‌خواهیم که به پرونده‌های بزرگ خون شهدای این حادثه‌ها رسیدگی شده و از وقوع چنین رویدادهای جلوگیری شود در غیر آن، ادامه چنین رویدادهای سبب می‌شود که مردم نسبت به آینده شان نا امید شوند و همکار نهادهای امنیتی نباشند. محور مردم افغانستان، خواستار رسیدگی دولت به چالش‌های امنیتی است و جدا از دولت افغانستان می‌طلبد که در راستای تأمین امنیت شهروندان به وظایف خودعمل کند و ازاین بیش نباید مردم متدین کشور قربانی شوند.
محور مردم افغانستان به‌عنوان یک جریان‌سیاسی و مردمی، برای گذار از چالش‌های موجود و رسیدن به ثبات و توسعه‌سیاسی، ایجاد دولت‌قانونمدار و مشروع، در پی این است که بازگشت به قانون اساسی و مبانی مشروعیت صورت گیرد و افغانستان به توسعه پایدار سیاسی برسد. روی همین، با طرح‌های سیاسی و برنامه‌های عملی ما در راستای تحقق مشروعیت و بازگشت به قانون اساسی مبارزه می‌کنیم تا زمینه ای به میان آید که درآن مردم کشورمان به سعادت و رستگاری برسند و بتوانند از امنیت، رفاه و حقوق مدنی خود برسند. همچنانکه از حقوق سیاسی و شهروندی‌شان به صورت عادلانه برخوردار باشند.
یک بار دیگر روز مبارک عاشورا متبرک بادا و پیروز بادا عدالت و آزادی و صراط جاویدانه حسین “ع” در روزگار تیره دهشت افگنی و افراطیت.
محور مردم افغانستان روح شهدای حادثات پسین شهروندان افغانستان در حسینیه قلعه فتح الله را شاد می‌خواهد و برای زخمیان این حادثه سلامتی تمنا دارد. آرزو داریم که ملت با هم برادر و یکپارچه افغانستان، از سعادت و بهروزی برخوردار باشند.
محورمردم افغانستان