بسم الرب الشهدا و الصدیقین

اعلامیه محور مردم افغانستان در پیوند به حادثات خونین کشور  

 کابل ۲۶ میزان ۱۳۹۶

 

با تأسف یک‌بار دیگر ، تروریستان خون‌آشام، از مردم و نیروهای دلیر امنیتی کشور عزیزمان با انجام عملیات غیر انسانی و تروریستی خود، قربانی گرفتند. ادامه چنین وضعیتی؛ ناشی از سهل انگاری‌ها و بی‌برنامگی نهادها، ارگان‌های امنیتی  و رهبران حکومت وحدت ملی است.

محور مردم افغانستان ضمن اینکه خود را در اندوه مردم و خانواده‌های قربانیان ( نیروهای امنیتی وشهروندان کشور) شریک می‌داند و این حادثه سیاه را به ملت افغانستان و خانواده قربانیان تسلیت می‌گوید ، از مسوولین نهادهای امنیتی و دولت می‌طلبد تا در راستای مبارزه جدی علیه دشمنان مردم، کجدار و غیر مردمی عمل نکنند. زیرا تا کنون اقدامات و موضع گیری‌های سیاسیون حکومت و مسوولین نهادهای امنیتی به گونه‌ای است که سبب افزایش جنایت‌های تروریستان و دشمنان کشور علیه مردم و نیروهای دلیر امنیتی شده است.

محور مردم افغانستان تجدید و ایجاد راهبرد فعال  و برنامه مبارزه علیه دهشت‌افگنان را یکی از نیازهای اساسی می‌داند و باورمند است تا زمانی که دراین راستا، رهبری متعهد و صادق، برنامه‌گرا و شجاع، علیه تروریستان سوگنده خورده کشور ایجاد نگردد اوضاع امنیتی، بهبود نخواهد یافت.

همچنانکه یکی از مسوولیت‌های دولت است که در برابر پاسداری جان و مال، شهروندان و نیروهای دلیر امنیتی کشور از برنامه‌های پیشگیرانه، فعال و کارا  کار بگیرد. چنانچه در هر حادثه، دیده می‌شود که نهادهای کشفی و استخباراتی و ارگان‌های مسوول، آنچنانکه بایسته است عمل نمی‌کنند و تنها به نکوهش کردن این حادثه‌ها  اکتفا می‌کنند.

حادثه خونین امروز در ولایت غزنی، فراه، پکتیا  دوباره شهروندان کشور را به خون نشاند و از میان نیروهای دلیر و شجاع امنیتی ما قربانی گرفت.  از نظر محور مردم افغانستان، شهادت فرمانده‌هان و سربازان دلیر، فرزندان مدافع آزادی و خاک مقدس سرزمین‌مان، حادثه تکان دهنده و بزرگ است. سهل انگاری‌ها و نبود ظرفیت کاری، سبب شده است تا دلیرمردان و مبارزان استوار قامت‌مان به خاک و خون کشانده شوند. این حادثه در زمانی رخ می‌دهد که  دشمن هر روز  از میان شهروندان عزیز کشور قربانی می‌گیرد.

در واقع ادامه اوضاع کنونی نشان می‌دهد که سیاست گذاران نهادهای امنیتی، نیازمند تجدید روش کار و مبارزاتی با دشمنان این کشور اند.

از طرفی دیگر  مسوولین حکومت به جای پرداختن به کمپاین‌های انتخاباتی، باید به مسوولیت‌های خود نسبت به اوضاع امنیتی و حیات شهروندان کشور و سرنوشت نیروهای امنیتی، توجه کنند. چنانچه دیده می‌شود از حادثه خونین و تلخ  چوره ارزگان  تا حادثات امروز در کشور، کوچکترین توجهی از نشانی حکومت کنندگان نشده و اقدام جدی بازتاب نیافته است. چنین نگاه تقلیل گرایانه و ارزش‌زدایانه  نسبت به جان و سرنوشت نیروهای امنیتی و شهروندان کشور، در نفس خود خیانت و امر دهشت‌پرورانه است.

محور مردم افغانستان خواستار این است که حکومت وحدت ، به نهادینه کردن اصلاحات در نهادهای امنیتی  و به مبارزه قاطع و در اسرع وقت علیه دشمنان این کشور بپردازند تا باشد در این راستا اعتمادملی شکل بگیرد و ازاین بیش نیروهای امنیتی قربانی سهل انگاری‌ها و گروهک بازهای درون ساختاری نگردند. ادامه عدم توجه به نیروهای امنیتی و عدم پاسداری از خون و جان شهروندان و نیروهای دلیر امنیتی، سبب می‌شود تا مردم افغانستان به قربانگاه کشانیده شوند.

هرچند مردم افغانستان به خوبی می‌دانند که ادامه وضع کنونی  ناشی از  نبود سیاست‌های فعال و اقدام نا موقع نهادهای امنیتی و حکومت کنندگان کشور است. با آنهم رهبران حکومت پاسخده اند و بیش ازاین فرار از مسوولیت و انجام صادقانه وظیفه‌شان برای مردم قابل تحمل نیست. محور مردم افغانستان خواهان مبارزه جدی علیه دشمنان مردم افغانستان می‌باشد و با ستایش از مبارزه نیروهای دلیر امنیتی در صف نبرد علیه تروریسم، سهل انگاری و بی برنامگی رهبران سیاسی حکومت وحدت  را در قبال اوضاع امنیتی، اقتصادی، سیاسی کشور عامل اصلی، رویدادها و حوادث ناگوار تلقی می کند.

روح شهدای مردم افغانستان، شهدای نیروهای دلیر امنیتی  شاد و برای زخمیان از درگاهِ خداوند رب العزت، سلامتی میخواهیم

محور مردم افغانستان